Vasıflı çelik, çelik grubu içerisinde vasıflı bir diğer adı ile vasıflı çelikler ülkelerin sanayideki gelişmişliğinin gösterge araçları arasında yer almaktadır. Kaliteli çelik kaliteli bir sanayileşme ve kalkınma anlamını da taşıdığı için gelişmişlik düzeyi buna göre değerlendirmeye alınıyor. Nitelikli yani vasıflı çelikler nedir sorusuna yanıt vermek gerekirse de; genelde savunma sanayisinde ya da otomotiv sektöründe kullanılan en önemli malzeme olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır. Hatta sanayilerde yapılan birçok sektöre hitap eden makinelerin en önemli ham maddesinin vasıfı olan çelik olduğu dahi söylenebilir.

Vasıflı Çeliklerin Kullanım Alanları

Vasıflı çeliklerin sektörü sanayide önemli sektörler için hazırlanan birçok makinede kullanılıyor. Önemli sektörler için hazırlanan ekipmanların kaliteli ve dayanıklı olması oldukça önemlidir. Bu kalite ve dayanıklılığı sağlayan ise makinelerde ya da ekipmanlarda kullanılan çelik malzemelerin statüsü ve kalitesidir. Vasıflı çelikler de gösterdiği yüksek dayanım sayesinde pek çok sektörün ürünlerinde tercih ediliyor. Bu sektörleri kısaca şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır;

En çok kullanıldığı sektörler, savunma sanayi, sağlık makineleri, otomotiv sektörü, enerji sektörü, gemi sektörü, denizaltı üretimi, uçak üretimi , demiryolu olarak bilinmektedir.

Tüm bu sektörlerde ve ekipmanlarda yüksek dayanım sağladığı için vasıflı çelikler tercih ediliyor. Profesyonel bir mühendis ekibi kadar kullanılan çeliklerin de üretilen ürün kalitesi açısından büyük önemi olduğunu unutmamalısınız

Vasıflı Çeliklerin Üretilimi Nasıldır?

Vasıfı olan çelik üretimi ham olan demire karbon eklenmesi ile elde edilen çelik grubudur.  Tabi üretim aşaması sadece bununla da sınırlı değildir. Karbon eklemesinin ardından çeliğin kullanılacağı alana göre gerekli maddelerin  eklenmesiyle beraber nitelikli çelik haline gelmektedir. Türkiye’de  çelikler için talep inşaat sektöründen gelse dahi farklı çok sektörde nitelikli çeliklere gereksinim duyuluyor. Bu malzeme için seçilecek firma, en kaliteli nitelikli çelikleri profesyonelce üreterek sizlere sunmaktadır.

Vasıflı Çeliklerin Özellikleri

Vasıflı çeliklerin üreticileri  üretimde  çeliği ön plana çıkarmaktadır. Ve kullanımında tercih sebebi olarak en çok öne çıkan özelliği dayanıklılık olarak tasarlamışlardır. Nitelikli ya da vasıflı hale getirilen çelik uzun ömürlü olmaktadır. Vasıflı çeliğe talebin en fazla olduğu sektör inşaat sektörüdür. Mühendislik uygulamalarında kullanılır.Vasıflı çelik üretimi ileri düzeyde mühendislik bilgi ve tecrübesi gerektiren bir alandır.

Vasıflı çeliklerin fiyatları diğer niteliksiz çelik fiyatlarına ve özelliklerine göre elbette bir farklılık gösterecektir. Kalite olarak bakıldığında vasıflı çelik tercih edilmesi önerilmektedir.