Soğuk çekme lama fiyatları nedir? Dtel üretimi yüksek kaliteli soğuk çekme lama hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu yazımızda kısaca soğuk çekme lama hakkında bilgi vereceğiz.

Soğuk çekme lama nedir?

Lama uzunluk eksenine kesiti dikdörtgen olan, yassı formda metal malzemedir.

Daha dayanıklı, mukavemetli, esnek ve pürüzsüz bir lama elde etmek için, sıcak çekilmiş demirlerin yeniden işleme sokulması ve çekilmesi sonucu soğuk çekme lama elde edilir.

Soğuk çekme işlemi genelde düşük karbonlu çeliklere uygulanmaktadır. Soğuk çekmede aslında, sıcak üretilmiş mamul (yuvarlak, kare, altı köşe) tekrardan işleme alınmaktadır. Uygulanan işlem basitçe “sıkıştırma” olarak tarif edilebilir. Hassas tolerans ve yüksek yüzey kalitesi taleplerinde soğuk çekme tekniği uygulanmaktadır.

Soğuk çekme işlemi nasıl yapılır?

İlk adım olarak, sıcak haddelenmiş filmaşin yüzeyindeki istenmeyen tufal tabakasının uzaklaştırılması amacıyla yüzey temizleme işlemi uygulanmaktadır. Önceden asit kullanılarak yapılan bu işlem son yıllarda, kumlama adı verilen; yüksek basınçlı çelik granüllerin çubuk yüzeyine püskürtülmesi işlemiyle yürütülmektedir. Yüzeyi temizlenen filmaşinler uygun ölçüdeki “hadde” ismi verilen kalıplar içerisinden çekilerek geçirilmektedir. Çekilme işleminden çıkan soğuk çekilmiş malzemeler özel silindirik merdaneler arasından geçirilerek ezme işlemine tabi tutulmaktadır. Sonrasında ise malzemeler pah kırma ve boy kesim işlemlerine alınmaktadır.

Soğuk çekme işleminde genellikle EN 10139 standardı kullanılmaktadır.

Soğuk çekme lama kullanım alanları nelerdir?

Soğuk çekme lama üretilen en sağlam ve en dayanıklı demirlerdendir. Bu nedenle, inşaat ve yapı sektörü başta olamak üzere otomotiv, tarım aletleri, beyaz eşya imalat sektörleri gibi sağlamlık ve mukavemet gerektiren alanlarda kullanılır.

Soğuk çekme lama fiyatı nedir?

Aşağıdaki tabloda 2019 yılına ait DTEL soğuk çekme lama fiyatları listelenmiştir. Daha fazla bilgi ve teklif almak için bize ulaşın.

Kalite

2019 Yılı Fiyatı

A kalite rulo lama

569$ – 679$

B kalite rulo lama

554$ – 584$

C kalite rulo lama

539$ – 569$

Soğuk çekme lama fiyatları

Bizimle İletişime Geçin

Müşteri temsilcilerimize hemen ulaşmak için arayın

Summary
Soğuk Çekme Lama Fiyatları
Article Name
Soğuk Çekme Lama Fiyatları
Description
Daha dayanıklı, mukavemetli, esnek ve pürüzsüz bir lama elde etmek için, sıcak çekilmiş demirlerin yeniden işleme sokulması ve çekilmesi sonucu soğuk çekme lama elde edilir. Sayfamızda 2019 yılına ait DTEL soğuk çekme lama fiyatları listelenmiştir.
Author
Publisher Name
DTEL
Publisher Logo