Soğuk Çekme prosesinde, sıcak üretilmiş mamul (yuvarlak, kare, dörtköşe, altıköşe) tekrardan işleme alınır. Uygulanan işlem basitçe “sıkıştırma” olarak tarif edilebilir. Hassas tolerans ve yüksek yüzey kalitesi taleplerinde soğuk çekme tekniği uygulanır.

Soğuk Çekme Üretim Aşaması :

Temizleme, Soğuk Çekme üretim tekniğinin ilk aşamasıdır. Bu aşamada sıcak çekilmiş hammaddenin yüzeyindeki kabuk ve çapakları temizlemek amaçlanır.
Çekilme, Yüzeyi temizlenmiş hammadde artık soğuk çekme işlemine hazırdır. Hammadde kayganlaştırıcı madde (yağ) ile kaplanır ve üretim bandına sokulur. Makinaya istenilen kalibre ölçüsündeki elmas hadde takılır. Elmas Hadde, yüksek dayanımlı kalıptır.

Yassılaştırma, Sıkıştırılarak yüzeyi parlatılan yani soğuk çekilen hammadde ezme bandına alınır. Bantta bulunan silindirik merdaneler malzemeyi ezme işlemini gerçekleştirir.

Rulolama, Soğuk Çekme işleminden geçen mamul, talep edilen şekilde rulo halinde sarılır.

Normalize, Bu işlem esnasında malzemenin dış yüzeyi kalitesi etkilenmez, aynı pürüzsüzlükte kalır.

Kontrol ve Paketleme, Üretimden çıkan malzeme denetim ve kontrolden geçer. Tolerans değer aralıklarına uygunluk test edilir ve ürünler hassas ölçüme sokulur. Kesit, ebat ve kaliteye göre ürünler sınıflandırılır. Çelik çember ile standart paketleme işlemi yapılır. Müşteri talebi doğrultusunda farklı paketleme çözümleri de sunulur. Amaç en yüksek kalitede üretim ve müşteri memnuniyetidir.