Soğuk Çekme Tel

Soğuk çekme tel müşteri talepleri doğrultusunda uluslararası standartlarda üretim yapabilen, son teknoloji otomatik kontrol sistemleri ile donatılmış bir sıcak daldırma galvanizli tel üretim hattına sahiptir.

Galvanizli tel üretimimiz tel çekme makinalarında üretilmiş olan soğuk çekme boru tellerin erimiş çinko havuzuna daldırılarak çinko kaplanması esasına dayanmaktadır. Müşterilerimizin kullanım alanları veya tercihlerine göre ticari ve yüksek kaplama üretim yapılabilmektedir. Korozyon direnci telin kullanıldığı yere ve kaplama miktarına bağlı olarak değişmektedir, kaplama miktarı arttıkça kullanım ömrü de uzamaktadır. Firmamız yüksek performanslı üretim ekipmanlarımız ve kalite kontrol merkezimiz ile parlak yüzey, kontrollü kaplama, mükemmel dengelenmiş bir çinko-demir alaşımı ile korozyon direnci yüksek ve uluslararası standartlarda ürün sunmaktadır.

Soğuk Çekim Tel Çekme Haddeleri

Haddelenmiş çelik çubukların tekrardan işleme alınarak “çekilmesi” işlemine soğuk çekme adı verilmektedir. Soğuk çekme tel işleminin amacı iyileştirilmiş dayanıklılık, mukavemet, esneklik ve pürüzsüz dış yüzey elde etmektir. İlk adım olarak, sıcak haddelenmiş çubukların yüzeyindeki istenmeyen tufal tabakasının uzaklaştırılması amacıyla yüzey temizleme işlemi uygulanmaktadır.

Önceden asit kullanılarak yapılan bu işlem son yıllarda, kumlama adı verilen; yüksek basınçlı çelik granüllerin çubuk yüzeyine püskürtülmesi işlemiyle yürütülmektedir. Yüzeyi temizlenen çubuklar uygun ölçüdeki “mühre” ismi verilen kalıplar içerisinden çekilerek geçirilmektedir. Çekilme işleminden çıkan soğuk çekme tel malzemeler özel silindirik merdaneler arasından geçirilerek doğrultma işlemine tabi tutulmaktadır. Sonrasında ise malzemeler pah kırma ve boy kesim işlemlerine alınmaktadır.

Soğuk Çekme Lama

Soğuk Çekme Lama demiri, son dönemlerde üretilen ve piyasanın en sağlam ve en dayanıklı demiridir, özellikle çelik konstrüksiyonların ana taşıyıcı ve temel taşıdır. Kullanım alanları, çelik konstrüksiyon yapılarında ve otomotiv yapılarında kullanılan ürünün asıl amaçlarından biri yapıların desteklerini kuvvetlendirmek, iki profil arasında veya zemin ile tavan arasındaki bağı kuvvetlendirmektir.

Soğuk çekme lama ölçüleri alınarak işlemi uygulanan demirlerin farklı işlemlerden geçirilerek çekilme yapılması sonucu sıcak çekme elde edilir. Sıcak çekmeler, sıcak çekme lama haline getirilirken yapı itibariyle daha dayanıklı, esnek ve dış yüzeylerinin pürüzsüz olması hedeflenir. Sıcak lamalar uzun dikdörtgen kesitlerde sıcak haddelenmiş yassı bir forma sahip malzemedir. Sıcak lamalar, inşaat ve benzeri yapılarda temel güçlendirici, bunun yanı sıra korkuluk demir doğramalarında dekoratif amaçlı da kullanılabilmektedir.