Vasıflı çelik üretimi İstanbul ilinde yoğunlaşmıştır. Çeliğin yoğun olduğu sektörlerden savunma, inşaat sektöründe İstanbul ilinde üretim oldukça fazladır.

Çelikler bazı sektörler için hazırlanan makinelerin üretiminde kullanılmaktadır. Önemli sektörler için hazırlanan bu ekipmanların kalitesi ve dayanıklılığı da oldukça önemlidir. Ekipmanlardaki bu kaliteyi ve dayanıklılığı sağlayan ise çeliğin kalitesidir.

 

Vasıflı çeliVasıflı çelik sektörü en çok, savunma sanayi ve otomotiv sektöründe kullanılmaktadır. Hatta sanayilerde yapılan birçok sektöre hitap eden makinelerin en önemli ham maddesi olduğu dahi söylenmektedir.k dayanıklılık olarak yüksek olduğu için pek çok sektörün ürünlerinde kullanılmaktadır.

Vasıflı çelik üretimi İstanbul ilinde üreticiler arasından seçim yapılacağı zaman firmanın müşterilerinden olumlu geri dönüş almış olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Müşterilerinden gelen geri dönüşleri değerlendiren ve kaliteli hizmet sunan vasıflı çelik üreticilerini tercih ettiğiniz zaman profesyonel hizmet alabilir ve ürünleri daha uzun yıllar boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz.

Vasıflı Çelik Türleri ve Tüketim Miktarı

Vasıflı çelik alaşımsız,  az alaşımlı vasıflı çelikler ve yüksek alaşımlı vasıflı çelikler olarak değerlendirilmektedir. Bu çelik türünün tüketim miktarları da farklılaşmaktadır.. Örneğin; genel makine üretim, takım ve asal çelik aşamasında kullanılmaktadır. Az alaşımlı çelikler ise halat amaçlı, tellik, cıvata, takım ve yaylık çeliklerin üretimlerde kullanılmaktadır.. Yüksek alaşımlı olarak nitelenen çelikler ise özel yapı çelikleri, paslanmaz çelikler, takım ve ısıya dayanıklı olan çeliklerin yanı sıra cıvatalık çelik kullanımında da kullanılmaktadır. Türkiye’de en çok kullanılan vasıflı çelik türü olarak da bilinmektedir.

Ülkemizde ve Dünyada Vasıflı Çelik Üretimi

Vasıflı çelik üretimi İstanbul ilinde çok fazladır.  Tüketim miktarı hakkında detaylı bilgiler vermeden ülkemizdeki ve dünyadaki çelik tüketim oranlarına bakarak bir kıyaslama yapabiliriz. Örneğin; demir çelik sektörü içerisinde Avrupa ve Asya dünyandaki üretimin 3’de 2’sini tek başlarına karşılamaktadır. Bu iki kıtayı yakından takip eden ülke ise Amerika Birleşik Devletleri olmaktadır. Diğer kalan payı ise Singapur, Tayvan, Hong- Kong, Doğu Avrupa’nın bazı ülkeleri, Çin,  Brezilya karşılamaktadır.

Diğer ürünlere oranla demir-çelik konusunda hiçbir ülke diğer ülkelere ezici bir üstünlük sağlayamamaktadır. Bu anlamda tek istisna %17’lik bir oranla Çin dünya üretimini demir-çelikte tek başına sırtlamaktadır.

Vasıflı çelik fiyatları her geçen sene fazlalaşmaktadır çünkü çelik fiyatları dolar kuruna endekslenerek artıp azalmaktadır. Ülkemizdeki kurun artması ile çelik fiyatları da artış göstermektedir.