Tel ezme ve tel bükme sektöründe faaliyet gösteren firmalar 1980’li yıllarda kurulmaya ve faaliyet göstermeye başlamış ve günümüze kadar gelişimini sürdürmüştür.

Üretim ve faaliyetlerimizi kapalı alanda üretim gerçekleştirmekte ve siz müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız. Pazardaki rekabet gücümüzü minimum maliyetle, seri ve yüksek kalitede üretim yapmakla elde edebileceği inancındayız. Bu sebeple modern işletmeciliği, sürekli iyileşme ve gelişmeyi, yeniliği ve yaratıcılığı ilke edinen, müşteri memnuniyetini ön planda tutan anlayışla çalışmaya devam edilmektedir.

Soğuk Çekme Nedir?

Soğuk çekme, sıcak haddelenmiş çeliklerin daha hassas yüzey kalitesi elde etmek amacıyla kesitlerinin daha küçük bir kalıptan geçirilerek, kesitin küçültülüp malzeme boyunun uzaması şeklinde uygulanan talaşsız şekillendirme yöntemidir.

Bu çekme işlemiyle, sıcak haddelemiş ürünlerin hassas toleranslara getirilmesi, daha üstün yüzey kalitesinin elde edilmesi sağlanmaktadır. Demir çelik ürüne soğuk deformasyon uygulanmasıyla, malzemenin sertliğinde ve mekanik özelliklerinde artışlar sağlanır. Isıl işlem yapmadan yüzeyde istenen sertlik yakalanmaktadır. Fakat malzeme yapısına müdahale ettikleri için malzemenin yapısında sorunlar oluşmaktadır. Bu nedenle soğuk çekim sonrası yüzey çatlak kontrolü uygulamak gerekmektedir.

Tel Ezme ve Tel Çekme İşlemi

Tel ezme işlemi, telin kalınlığı ve uzunluğuna göre makine veya el haddelerinde yapılmaktadır. Teller ilk alaşım hazırlamasında büyük ölçülerde elde ettikleri için mutlaka tel çekme makinelerinde çekilerek inceltilmektedir. Belirli ölçüye düştükten sonra elmas haddeler ile istenen son ölçüsüne düşürmektedir.

Tel çekme işlemi sonunda telin çapında küçülme, boyunda uzama meydana gelir. Makineyle tel çekme İşlemi tel çekme makinesi denildiğinde silindir makineleri ilk akla gelen tel çekme makinesidir. Silindir makinesinin üzerinde, birbirinin tersi yönünde dönen iki adet merdane bulunmaktadır. Merdaneler çelik ve taşlanmıştır. Astar (levha) çekiminde kullanılan merdaneler düzdür. Tel için kullandıkları merdanelerin üzerinde küçükten büyüğe doğru değişen kanallar bulunmaktadır. Üst merdaneler dişliler yardımıyla aşağı yukarı hareket etmektedir. Ve silindirler arası istenilen ölçüye ayarlanmaktadır. Teller çekilirken büyük kanaldan başlayarak küçük kanala doğru sıra takip edilerek istenilen ölçüye kadar çekilir. En son olarak elmas haddelerden çekilerek kullanılmaya hazır hâle getirilir.

Silindir makinelerden ayrı olarak tel çekme makineleri de bulunmaktadır. Bu makinelerde sürekli olarak tel çaplarının küçültülmesi yapılmaktadır. Tel çekme makinelerine üç veya dört elmas hadde aynı anda takılarak kısa sürede istenilen tel çapı elde etmektedir. Fakat teli çekilme çapına düşürmek için ilk önce mutlaka silindir makinelerinde tel çapının düşmesi gerekmektedir. Çapı düşürülen tel tavlanarak tel çekme makinelerinde istenilen çapa düşürmektedir.

Tel ezme ve basma işlemi oldukça dikkat isteyen bir işlem olmaktadır.  Zira bu iki makine oldukça güçlü motora sahiptir ve elinizi kaptırırsanız sonucu felaketle sonuçlanmaktadır. İşleme gelecek olursak tel çekme ve basma işlemleri tamamen farklıdır. Tel çekme burma bilezikler ve üçlü bileziklerde kullanılmaktadır. Basma işlemi ise yassı ve geniş bilezik dediğimiz modeller için kullanılmaktadır.