Filmaşin; sıcak haddelenerek yapılan, genellikle yuvarlak veya yarı yuvarlak, kare, dikdörtgen ve altıgen kesitinde soğuk çekme için kullanılan kangal halindeki yarı mamul metal çubuklardır. Peki filmaşin nerelerde kullanılır?

 

Genellikle ;

-Tel üretimi

-Çivi ve beton teli

-Halat ve yay imalatı

– Cıvata-vida  imalatı

-Kaynak teli

-Lamalı yayların yapımında kullanılır.

 

Lama, Özel Profiller, Parlak Çubuk ve Parlak Kangal konularında uzmanlaşan DTEL A.Ş. ekibi, size en kaliteli ürünleri ve hizmeti vermek için bekliyor.

 

FİLMAŞİN, SOĞUK ÇEKME İŞLEMİNDE NASIL KULLANILIR ?

Filmaşin nerelerde kullanılır sorusunun en yaygın cevabı soğuk çekme işlemidir. Bu prosedür için, ilk adım olarak, sıcak haddelenmiş filmaşin yüzeyindeki istenmeyen tufal tabakasının uzaklaştırılması amacıyla yüzey temizleme işlemi uygulanmaktadır. Önceden asit kullanılarak yapılan bu işlem son yıllarda, kumlama adı verilen; yüksek basınçlı çelik granüllerin çubuk yüzeyine püskürtülmesi işlemiyle yürütülmektedir. Yüzeyi temizlenen filmaşinler uygun ölçüdeki “hadde” ismi verilen kalıplar içerisinden çekilerek geçirilmektedir. Çekilme işleminden çıkan soğuk çekilmiş malzemeler özel silindirik merdaneler arasından geçirilerek ezme işlemine tabi tutulmaktadır. Sonrasında ise malzemeler pah kırma ve boy kesim işlemlerine alınmaktadır.

Soğuk çekme işleminde genellikle EN 10139 standardı kullanılmaktadır.