Vasıflı çelik üreticileri İstanbul ilinde fabrikaların ve üretim alanlarının çok bulunması nedeniyle yoğunlaşmıştır. Vasıflı çeliğin sık kullanıldığı alanlar otomotiv ve inşaat sektörü olmaktadır. Bu nedenle  İstanbul ilinde de bu konuda pek çok mühendis ve üretici bulunmaktadır.

Ülkemizde demir çelik sektörüne hammadde üretimi sağlayan üreticilerdir. Demir çelik sektörü birçok alana hammadde tedariki sağlamaktadır. Savunma sanayine, otomotiv, gemi, enerji sektörüne hammadde temini sağlamaktadır.

Çelikler bazı sektörler için hazırlanan makinelerin üretiminde kullanılmaktadır. Önemli sektörler için hazırlanan bu ekipmanların kalitesi ve dayanıklılığı da oldukça önemlidir. Ekipmanlardaki bu kaliteyi ve dayanıklılığı sağlayan ise çeliğin kalitesidir.

Vasıflı Çelik Nerede Kullanılmaktadır?

Vasıflı çelik  otomotiv sektörü, savunma ve havacılık sanayi, gemi inşaat gibi özellik barındıran önemli sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Alaşımlı, yüksek alaşımlı ve alaşımsız, sıcak haddeleme sonrasında tüm işlemleri tamamlanmış ve ısıl işleme tabi tutulmuş çeliktir.

Sıcak haddeleme sonrasında yapılan tamamlama işlemi vasıflı çeliği diğer çeliklerden ayıran önemli bir noktadır. Bu işlem çeliği vasıflı noktaya getirmektedir. Haddeleme sonrası tamamlama işlemi, üretilmiş olan çeliğin yüzey ve iç kısmının yeni nesil üstün teknoloji kullanılarak hata kontrollerinin yapılmasıdır.

Böylelikle sıfır hata payı ile yüksek standartlarda çelik üretimi yapılmaktadır. Kullanım sahası oldukça geniş olan vasıflı çelik sektörü oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bunlardan kullanım alanı yaygın olanlar, yapı çelikleri, karbon çelik, otomatik çelikleri, ıslah çelikleri vb. dir

Vasıflı Çelik Maliyeti

Vasıflı çelik fiyatları diğer demir ya da çeliklere göre fazladır.  Dayanıklılık ve kalite olarak fazla olmasının önemi bulunmaktadır. Ayrıca vasıflı çeliklerin satışının dolar kuru ile yapılması  çeliklerin fiyatının yüksek olmasına neden olmaktadır.

Vasıflı çelik üreticileri İstanbul ilinde talep edilen üretime göre yoğundur. Bu çeliği kullanmanın avantajları bulunmaktadır. Çelik grubunda yer alan vasıflı çeliklerin pek çok alanda savunma,sanayi, otomotiv, gemi vb. kullanıldığı bilinmektedir.

Kaliteli çelik, kaliteli bir sanayileşme ve kalkınma anlamı ile karşımıza çıkmaktadır. Çeliğin kaliteli ve dayanıklı olması o ülkenin gelişmiş olduğu ile orantılıdır. Sanayilerde yapılan pek çok sektöre hitap eden makinelerin en gerekli ham maddesi olarak karşımıza çıkan vasıflı çelik, günümüzde büyük önem görmektedir. Vasıflı çeliğin kullanılma nedenlerinden bazısı, hafif ve dayanıklı olması, kolay denetimi, nakliye kolaylığı, değişimi, güçlendirme etkisi vb. dir