Vasıflı çelik sanayisi gelişmiş olan bir ülkede çelik sektörünün de gelişmiş olduğu bilinmektedir. Kaliteli çeliğin kalkınma ve sanayileşme anlamına gelmesi ile gelişmişlik düzeyi de bununla bağlantılı olmaktadır. Vasıflı çelik sektörü en çok, savunma sanayi ve otomotiv sektöründe kullanılmaktadır. Hatta sanayilerde yapılan birçok sektöre hitap eden makinelerin en önemli ham maddesi olduğu dahi söylenmektedir.

Çelikler bazı sektörler için hazırlanan makinelerin üretiminde kullanılmaktadır. Önemli sektörler için hazırlanan bu ekipmanların kalitesi ve dayanıklılığı da oldukça önemlidir. Ekipmanlardaki bu kaliteyi ve dayanıklılığı sağlayan ise çeliğin kalitesidir.

Vasıflı çelikler dayanıklılık olarak yüksek olduğu için pek çok sektörün ürünlerinde kullanılmaktadır.

Çeliklerin Kullanım Alanları

Vasıflı çelik üreticileri yüksek dayanımı sağladıkları için çok sık tercih edilmektedir. Kullanım alanlarından bazıları, savunma sanayi, otomotiv sanayi, sağlık makineleri, enerji sektörü, gemi sektörü, denizaltı üretimi, uçak üretimi, demiryolu alanlarıdır.

Bu sektörlerde kullanılan çelik kadar çeliği kullanıp işleyen mühendis ekibi de oldukça önemlidir. Mühendislerin bu çelikleri büyük bir işçilikle işlemesi gerekmektedir.

Vasıflı çelikler en çok savunma sanayinde kullanılmaktadır. Çünkü savunma sanayinde kullanılacak malzemelerin dayanıklılığı çok önemlidir.Vasıflı çelikler ülke ekonomisinin de gelişmişliğini göstermektedir.

Çelik Fiyatları

Vasıflı çeliklerin üretimi çeliğin dayanıklılaştırılarak vasıflı hale getirilmesiyle olmaktadır. Vasıflı çelikler, karbon alaşımlı çelik,takım çeliği, plastik kalıp çeliği ve paslanmaz çeliklerdir.

Dolarla orantılı artan çelik fiyatları dolayısıyla ülkemizde bu çeliklerin kullanım alanları azalmaktadır.

Vasıflı çelikler standartlara bağlı olarak üretilmemektedir. Fakat bütün vasıflı çeliklerin ortak noktası demire eklenen karbonla elde edilmesidir. Bunun dışında talep gördüğü sektöre özel yöntemlerle üretilmektedir. Üretimi sırasında farklı çeşitte, türde ve miktarda malzeme eklenebilmektedir. Eklenen bu malzemeler nitelikli bir çeliğin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Vasıflı çeliği özel kılan budur. Böylece tam yerine uygun kullanılabilmekte ve istenilen verimi sağlamaktadır.

Vasıflı çeliklerin fiyatları dolar endeksli olduğu için fiyat artışı da dolar kuruna göre olmaktadır. Bu çeliğin en çok kullanılmakta olduğu sektör, inşaat ve savunma sanayidir. Sanayinin temel ham maddeleri arasında yer alan demir, ülke ekonomisine şahane bir katkı sağlar.