Vasıflı çelik fiyatları 2022 senesinde önceki yıllara nazaran alım gücünü zorlamıştır. Çeliğin vasıflı hake gelmesi ile dayanıklılığı artmaktadır. Fakat çeliğin dolar endeksli olarak artması bazı sektörlerde kullanımını kısıtlamaktadır. Kurun yükselmesi kişilerin by çeliği kullandığı sektör sayısını azaltmıştır.

Vasıflı Çelik Hangi Alanda Kullanılır?

Vasıflı çelik  otomotiv sektörü, savunma ve havacılık sanayi, gemi inşaat gibi özellik barındıran önemli sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Alaşımlı, yüksek alaşımlı ve alaşımsız, sıcak haddeleme sonrasında tüm işlemleri tamamlanmış ve ısıl işleme tabi tutulmuş çeliktir.

Sıcak haddeleme sonrasında yapılan tamamlama işlemi vasıflı çeliği diğer çeliklerden ayıran önemli bir noktadır. Bu işlem çeliği vasıflı noktaya getirmektedir. Haddeleme sonrası tamamlama işlemi, üretilmiş olan çeliğin yüzey ve iç kısmının yeni nesil üstün teknoloji kullanılarak hata kontrollerinin yapılmasıdır.

Vasıflı çelik fiyatları 2022 yılında bu sektörlerde kullanımı sınırlandırmıştır.Çünkü dolara endekslenen kur nedeniyle maliyet hesaplamaları artmaktadır.

Böylelikle sıfır hata payı ile yüksek standartlarda çelik üretimi yapılmaktadır. Kullanım sahası oldukça geniş olan vasıflı çelik sektörü oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bunlardan kullanım alanı yaygın olanlar, yapı çelikleri, karbon çelik, otomatik çelikleri, ıslah çelikleri vb. dir

 Çelik Fiyatları

Vasıflı çelik üretimi çeliğin dayanıklı yapılıp vasıflı hale getirilmesiyle olmaktadır. Vasıflı çelikler, karbon alaşımlı çelik,takım çeliği, plastik kalıp çeliği ve paslanmaz çeliklerdir.

Dolarla orantılı artan çelik fiyatları dolayısıyla ülkemizde bu çeliklerin kullanım alanları azalmaktadır.

Vasıflı çelikler standartlara bağlı olarak üretilmemektedir. Fakat bütün vasıflı çeliklerin ortak noktası demire eklenen karbonla elde edilmesidir. Bunun dışında talep gördüğü sektöre özel yöntemlerle üretilmektedir.

Vasıflı çelik fiyatları dolar endeksli olduğu için fiyat artışı da dolar kuruna göre olmaktadır. Bu çeliğin en çok kullanılmakta olduğu sektör, inşaat ve savunma sanayidir. Sanayinin temel ham maddeleri arasında yer alan demir, ülke ekonomisine şahane bir katkı sağlar.

Üretimi sırasında farklı çeşitte, türde ve miktarda malzeme eklenebilmektedir. Eklenen bu malzemeler nitelikli bir çeliğin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Vasıflı çeliği özel kılan budur. Böylece tam yerine uygun kullanılabilmekte ve istenilen verimi sağlamaktadır.

Vasıflı çelik fiyatları 2022 yılında yapılan araştırmalarda bugüne kadar gösterdiği en yüksek fiyatı göstermiştir.