Bu yazımızı ST52 çelik hakkında detaylı bilgi vermek için hazırladık. “St”, %2 kadar karbon içeren genel yapısal karbon çeliğini ifade eder. “52” en az 52 kg/mm çekme dayanımına sahip olan çelik anlamına gelir. Değişken ve sabit gerilmelere maruz kalan kaynaklı çelik konstrüksiyonlarda kullanılması uygundur.

Dünya ve Türkiye üzerinde pek çok sanayi kuruluşu yer almaktadır. Günden güne gittikçe sayıları artan günümüz sanayi kuruluşları, üretim sahasında pek çok malzemeye ihtiyaç duymaktadır. Dünyadaki ve Türkiye’de ki özellikle sanayi kuruluşlarının en çok kullandığı malzemelerden birisi st52’dir. St52 sanayilerde en çok kullanılan malzemelerden birisini teşkil eder.

ST52 Nerede Kullanılır?

St52 nin kullanım alanlarına şöyle bakacak olursak otomotiv sektöründe öne çıktığı görülmektedir. Nitekim bu malzeme çok iyi bir şekilde uygulanabilirliğinin olması bu sanayi sektöründe tercih edilme sebebidir. Şekillendirilme konusunda çok iyi bir performansa sahip olan bu madde sanayide sağladığı kolaylıkla hemen hemen her iş alanında tercih edilebilir bir özellik sergilemektedir. Öyle ki, çok iyi bir şekilde işlevsellik kazanan st52 en çok kullanılan maddelerden birisini ihtiva eder. Bu özelliğiyle beraber otomotiv sektöründe özellikle jat ve şasi üretiminde sıkça kullanılmaktadır. Jat ve şasi üretiminin temel malzemesini st52 teşkil etmektedir.

Bu alanda en çok ihtiyaç duyulan madde olma özelliğini bünyesinde barındırarak bu sanayide bolca kullanılmaktadır. Diğer yandan ise, bu madde haddelenmiştir. Dolayısıyla diğer bir kullanım sahası olarak çeşitli boruların yapımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de petrol, yağ gibi tehlikeli maddelerin aktarımında kullanılan boru tipinde bu malzeme kullanılmaktadır. Bu alanda alanında en önemli madde olan st52 bu tip işlerde kullanılabilecek borularda en iyi ve en elverişli madde olma özelliği arz etmektedir. Maddenin işlevselliğinin çok iyi olması bakımında kullanılabilecek en iyi yerlerden birisini ise iş makinesi, trafik levhası yapımı, demir yolu ve demiryolunda bir takım kullanılan malzemelerin yapımı, iş makinelerinde bir takım malzemelerin yapımında bolca ve sıkça kullanılmaktadır. Bu iş içinde yine en uygun malzeme st52 olarak karşımıza çıkmaktadır

ST52 malzemesinden yapılmış lama