Soğuk çekme boru ölçüleri çelik borulara yüzey kalite yükseltme, şekillendirme işlemlerinde  soğuk çekim işlemi yapılmaktadır. Bu işlem için 2 farklı malzeme olarak ; Dikişli veya dikişsiz çelik borular kullanılmaktadır.

Dikişli borular gerekli kontroller sonrasında müşteri ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanarak soğuk çekim işlemine tabii tutulmaktadır. Dikişsiz borular ise sektöründe lider firmalar üzerinden tedarik edilerek sağlanır.

Tavlama ve yüzey hazırlıklarından sonra soğuk çekme uygulaması yapmaktadırlar. Gerekli hallerde bu işlem birkaç defa daha uygulanmaktador. Tüm işlemler tamamlanınca  soğuk çekme işlemi uygulanan borular pürüzsüz yüzey ve istenilen sertlik özelliklerini taşımaktadır.

Soğuk Çekme lamalarda yüzey kalitesinin arttırılması, çok hassas toleranslar sağlanması içindir.  Ve istenen her türlü şekil özelliklerinin kazandırmak amacı ile kişiler  soğuk çekim işlemi yapmaktadır. Bu işlemde kullandıkları malzemeler Dikişli Çelik Borular ve Dikişsiz Çelik Borular olarak adlandırılmaktadır. İşlem uygulaması yapılan çelik  borular istenilen özelliklere ulaşması amacı ile birkaç kez aynı işlemden geçirilmektedir. Gerekli görüldüğü halde ısıl işlem uygulaması yaparak yüksek kalite hassas tolerans değerlerine ulaşması amaçlanmaktadır.

Demirlere yapılan işlemler müşterinin istediği işlemin niteliğine göre olmaktadır.  Müşterinin  istediği çap, boy ve et kalınlığında tedarik ederek teslim etmektedirler. Soğuk Çekilmiş Borular genel kullanım alanları olarak ; Makine İmalat Sanayi, Otomotiv Yan Sanayi, Petrol Sanayi, Pompa Sanayi, Pres imalatı, Savunma Sanayi, Silindir ve Basınçlı Kap Sanayi, Tarım Sanayi gibi bir çok alanda geniş bir kullanım alanına sahiptir. Soğuk çekme lama fiyatları, sıcak çekim dikişsiz borulara göre daha hassas ölçü toleranslarına sahip olmaktadır. Ayrıca pürüzlülüğünün daha az olduğu, istedikleri  soğuk çekme boru ölçüleri oluşturduğu ve doğrusallığı 0,5-1/1000 mm. arasında olan hassas çekilmiş borulardır.

Soğuk Çekme Nedir?

Demire uygulanan sıcak işlemin amacı demirin daha hassas bir yapıya ulaşması olmaktadır. Ve kesitinin küçültülüp, malzemenin boyunun uzaması şeklinde uygulanan talaşsız şekillendirme veya  diğer deyişle soğuk deformasyon yöntemine soğuk çekme denmektedir.

Soğuk Çekme İşlemi Neden Uygulanır?

Soğuk çekme boru işlemiyle, sıcak haddelenmiş ürünlerin daha hassas ölçü toleranslarına gelmesi gerekmektedir. Daha mukavim olması ve daha üstün yüzey kalitesinin elde edilmesi sağlanmaktadır.

Isıl işlem yapılmadan yüzeyde istenilen sertlik yakalanmaktadır. Fakat malzemenin yapısına müdahale edildiği için, malzemenin iç yapısında ve yüzeyinde sorunlar oluşmaktadır. Soğuk çekim sonrası yüzey çatlak kontrolü uygulanması gerekmektedir.
Bu işlem sonucunda akma ve çekme gerilimi ve sertlik artarken, süneklilik azalmaktadır Çekme işlemi genellikle EN10278 standardına istinaden yapılmaktadır. Ve ölçü hassasiyeti için genellikle h9 – h11 toleransları baz alınmaktadır.